ZF TRW, Isıtmalı Direksiyon Simidi Teknolojisi ile İş Dünyası Ödülü‘nü Kazandı ZF Friedrichshafen AG'nin Aktif ve Pasif Emniyet Sistemleri bölümü olan ZF TRW, inovatif ısıtmalı direksiyon simidi teknolojisinin (Conductor Insert Heating System veya CIHS) üretimine büyük bir Avrupa 'lı araç üreticisi ile 2017’de başlayacağını duyurdu.

Otomatik sürüsü destekleyen bu direksiyon simidi tasarımı, emniyet ve konforu arttırmak için ellerin direksiyonda olup olmadığını tespit etmeye yarayan ‘Hands On Detection’ (HOD) özelliği ile birlikte kullanılabiliyor.

Ürün tasarımı ve performansını bir araya getiren CİHS teknolojisi, ısıtmalı direksiyon simidi üretiminde devrim yaratacak bir inovasyon sürecini temsil ediyor. İşi induksiyonu taşıyıcı malzemenin çıkarılmasıyla ürün tasarımında daha fazla özgürlük elde edilirken, ısıtma telinin doğrudan direksiyon simidi yüzeyine yerleştirilmesiyle de ürün performansı arttırılıyor. Bu süreçte ürünün ağırlığı ve ilave parçalardan oluşabilecek karmaşıklık azaltılırken, müşteri tarafından talep edilen ilave direksiyon fonksiyonlarına da yer açılmış oluyor.

Konuyla ilgili Direksiyon Teknolojileri Grup Başkanı Guido Hırzmann şunları söyledi: “Direksiyon simidi, sürücü ile aracı birbirine bağlayan bir ekipman olarak araç kontrolü ve sürüş konforunda önemli bir rol oynuyor. Otomatik sürüş ve sürücü yardım sistemleri için artan talep, sürüş tarzımızı değiştiriyor ve yollarımızı daha güvenli hale getirmede büyük bir rol oynuyor. En yeni ZF TRW ınovasyonu bu trendi desteklerken, tüm araç segmentlerine minimal bir ek maliyet karşılığında ısıtmalı bir direksiyon simidinin konfor avantajlarını ekliyor ve önemli bir emniyet sistemi olan (HOD) ile uyum içerisinde çalışabiliyor."

İnovasyon süreci, ZF TRW’nin kendi tasarladığı patentli ekipmanları kapsıyor:

Benzersiz element simülasyonu, herhangi bir işlem ya da teste gerek duymadan ürünün ısıtma performansının doğrulanmasını sağlıyor

Kesme ve tel döşeme ekipmanı, işi iletkenini direksiyon simidi dişlisine tek seferde kolayca monte etmeye yarıyor

Birleştirme ekipmanı, tam otomatik donanım besleme ve bağlantı sistemi sayesinde yüksek kalite elektrik bağlantısını garantiliyor

Tam otomatik üretim sonu test cihazı sayesinde tüm ürünler kapsamlı bir şekilde test ediliyor

ZF TRW tarafından tasarlanan ve her biri adeta birer sanat eseri olan tam otomatik çok fonksiyonlu robot makineler kullanılarak ürün kalitesinin önemli ölçüde artması sağlanıyor.

Isıtmalı direksiyon simidi teknolojisi, en zorlu ÖEM spesifikasyonlarını bile karşılıyor. Ayrıca bağımsız ÖEM testleri, ZF TRW’nin ısıtmalı direksiyon simidi teknolojisinin standart ürünlere kıyasla işlevsellik ve ısıtma performansı bakımından %45 daha iyi performans gösterdiğini onaylıyor.