Automechanika İstanbul Fuarı,Hem Katılımcı, Hem de Ziyaretçi Rekoru Kırdı Automechanika İstanbul 4 günde 7.622'si yabancı 36.126 kisi ziyaret etti

Güneydoğu Avrupa ve Avrasya’nın en büyük otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika İstanbul 2011’u 4 günde 7.622’sı yabancı toplam 36.126 ksi ziyaret etti. Kapılarını katılımcı sayısı rekoru ile açıp, ziyaretçi sayısı rekoru ile kapatan fuar, gerçekleşen anlaşmalarla yalnızca Türkiye’nin değil, uluslararası otomotiv sanayinin yüzünü güldürdü.


Bu yıl 7-10 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Kongre ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen, Güneydoğu Avrupa ve Avrasya’nın en büyük otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika İstanbul 2011, sektörün yüzünü güldürdü. 10. yılında 484’u yabancı toplam 1.099 katılımcı firma ile kapılarını açan Automechanika İstanbul’u, toplam 36.126 kişi ziyaret etti.


Messe Frankfurt İstanbul ve Hannover- Messe International İstanbul tarafından 2 yılda bir düzenlenen Automechanika İstanbul 2011 Uluslararası Otomotiv, Üretim, Dağıtım ve Tamir Fuarı’nda,  5 kıta ve 38 ülkeden katılımcılar; ürünlerini, teknolojilerini ve geleceğin trendlerini sergiledi. Fuara katılan yabancı ziyaretçi sayısı ise bu yıl 7.622 ile rekor sayıya ulaştı.


Yerli otomotiv yan sanayi üreticilerine yeni ihracat olanakları sağlayan Automechanika İstanbul 2011 ile ilgili konuşan Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic, Automechanika İstanbul’un bu yıl kendi sınırlarını aştığını dile getirerek,  Automechanika İstanbul’un, uluslararası otomotiv yan sanayiinin Türkiye piyasasına girişinde ve genişlemesinde, diğer tüm etkinliklerden daha fazla fırsat sunduğunu söyledi.


Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdürü Alexander Kuhnel ise, fuarın Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotiv ve yan sanayinin gelişmesine, yeni açılımlar kazanmasına katkı sağladığını belirterek şunları söyledi:


“ Automechanika İstanbul, aynı zamanda diğer hiçbir fuarda bulamayacağınız ölçüde, Türkiye dışındaki piyasalara ulaşma ve orada yatırımlar yapma şansını sunuyor. Automechanika katılımcıları ve ziyaretçileri hep bir adım önde olacak.“


Automechanika Academy’de, bu yılın konusu E-Otomobil oldu


Automechanika İstanbul Fuarları’nın vazgeçilmez etkinliği Automechanika Academy’nin bu yılki konusu ise E-Otomobil ve E-Devinim oldu. Son yılların otomotiv sektörünün bu gözde konusu yerli ve yabancı konukların katılımıyla masaya yatırıldı.


Automechanika İstanbul ile eşzamanlı düzenlenen Petroleum İstanbul ise, akaryakıt dünyasınının en önemli firmalarını bir araya getirdi.