Gerçek “yarış havasını” koklama fırsatı Almanya’daki VLN Dayanıklılık Şampiyonası, en popüler ve en köklü amatör motor sporları serileri arasında yer alıyor.

Almanya’daki VLN Dayanıklılık Şampiyonası, en popüler ve en köklü amatör motor sporları serileri arasında yer alıyor. Bu şampiyonaya, 30’dan fazla farklı otomobil üreticisinin araçlarını kullanan 200'u aşkın uluslararası ekip katılıyor. Şerideki on yarıştan dokuzu dörder saat, sezonun büyük nalı ise altı saat sürüyor. Yarışların tümü, güzel Eifel dağları manzarası önünde, dünyanın en zorlu ve en heyecan verici yarış pistlerinden biri olan ünlü Nurburgring’te koşuluyor.

VLN tarihindeki 39. şampiyonasının düzenlendiği 2015 yılında yarışlara yeni bir ekip dahil oldu: ateşleme ve sensörler üzerinde uzmanlaşmış  şirket NGK Spark Pluğ Europe, ilk defa VLN’nin SP8 kategorisinde kendisine ait bir araçla katıldı. Çeşitli pilotlardan oluşan bir takım, Ferrarı 458 Challenge otomobiliyle RacıNGK ekibi adına yarışlara çıktı.

NGK logosunu taşıyan İtalyan süper spor arabası, bu alanda yeni olmasına rağmen seriye etkileyici bir giriş yaparak, katıldığı SP8 kategorisinde 17 Ekim 2015’de koşulan 9. ayak ve 31 Ekim’deki 10. ayak olmak üzere son iki yarısı kazandı. Daha da dikkat çekici olan ise, her iki yarışta, gerek aracın gerekse pilotların genel VLN klasmanında 13. ve 24. olarak olağanüstü derecelere ulaşması. RacıNGK ekibi, şahane bir otomobille ve pilotların gösterdiği harika performansla bu müthiş ¸ birinciliklerden başka sezon boyunca üç ikinciliği de elde etti.

NGK, müşterilerini piste götürüyor

“Yarışlar ve özellikle de dayanıklılık yarışları, NGK Spark Pluğ Europe için ideal bir platform oluşturuyor” diyen Doğu Avrupa Yenileme Pazarı Genel Müdürü Tufan Baysal,sözlerine şöyle devam etti: “Araçta yer alan NGK ve NTK marka buji ve sensörleri, en zorlu testten geçiriliyor. Her yeni yarışta ürünlerimiz, amansız bir rekabet baskısı karşısında teknolojik gücünü kanıtlıyor.”


Birçok ülkeden müşterilerinin RacıNGK ekibinin Ferrarı otomobilinde yer alan NGK ürünlerinin verimliliğini ve dayanıklılığını görebilmeleri için NGK, en başarılı distribütörlerini yarışlara götürüyor, onlara yarış sırasında pitteki eşsiz atmosferi yaşatıyor. NGK ayrıca Nurburgring’in mes¸- hür “Nordschleife” bölümünde bir tür atma olanağını da sunuyor. Yarışa çıkmadan sadece bir gün önce, RacıNGK ekibinin Ferrarı’sı yarış ¸ taksisi olarak görev yapıyor, ekibin pilotları ise “taksici” rolüne soyunuyor. NGK’nın misafirleri arasında pilotun yanındaki koltuğa oturmaya cesaret edenler, çoğu insanın daha önce hiç yaşamadığı hızlanmalara, viraj hızlarına ve merkezkaç kuvvetlerine tanık olacak.

2016 sezonu Nisan ayında start alacak

“2015 sezonunda, Türkiye’den 5 müşteri, 17 Ekim tarihinde yarış serisinin 9. ayağını seyretme şansına erişti. Katılımcıların son derece memnun kaldıklarını, hepsinin ilk fırsatta Nurburgring’e dönmek istediğini ifade eden Tufan Baysal. müşteri “biletlerinin” sayısının kısıtlı olduğunu da sözlerine ekledi. Yine de Baysal’a göre bugün s¸unu kesin olarak söylemek mümkün: “RacıNGK ekibi daha şimdiden yoğun bir şekilde önümüdeki sezona hazırlanıyor, bizi birçok heyecanlı yarış bekliyor ve ekibimizin çok sayıda başarıya imza atmasını ümit ediyoruz! Pistin yanı başında bulunanlar arasında muhakkak yine NGK Türkiye’nin müşterileri de olacak.”