Audi A1’in bujileri, lambda sensörleri ve ısı sensörleri NGK Spark Plug’dan Audi A1 Bujileri, NGK Spark Plug

Audi A1 1.4 TFSİ, bu mini lüks otomobilin en üst versiyonudur. Turbo şarj ve kompresör donanımıyla 136 kW (185 HP) güç üreten bu küçük ‘canavar’, buna rağmen 100 kilometrede sadece 5,9 litre yakıt tüketiyor. Bu motorda verimli ateşleme, NGK tarafından üretilen ve Volkswagen şirketler grubunun EA111 motorlarını yıllardır ateşleyen PZFR6R bujinin geliştirilmiş versiyonu olan PZFR6R8EĞ bujisi ile sağlanıyor.

Daha önceki modelde olduğu gibi, PZFR6R8EĞ de Volkswagen-Audi için özel olarak geliştirildi. Orta elektrodu üzerinde lazer kaynaklı bir platin pimin ve topraklama elektrodu üzerinde bir platin yongasının yer aldığı buji, bu sayede kıvılcım erozyonundan hemen hemen hiç etkilenmiyor. Dolayısıyla 0,8 mm’lik azaltılmış elektrot aralığıyla bütün buji ömrü boyunca yüksek bir ateşleme güvenliği garanti edilebilir. Ayrıca orta elektrot son derece ince olduğundan, kıvılcımın yakınına daha fazla ateşlenebilir karışım ulaşabiliyor ve alev cephesi neredeyse hiçbir engelle karşılaşmadan yayılabiliyor. Topraklama elektrodunda yer alan ek bir bakır çekirdek de bujiye en iyi işi iletimi özelliklerini kazandırıyor


Audi A1’de kullanılan NTK marka lambda sensörleri ve işi sensörleri

Audi A1’in çeşitli versiyonlarında en iyi yakıt karışımı ve verimli bir yanma prosesi için motor beyninin ihtiyaç duyduğu veriler, NTK marka lambda sensörleri tarafından sağlanıyor. Örneğin, 77 kW (105 HP) üreten 1.2 litre hacimli TFSİ motorunda ve 1.6 litrelik TDI motorunda, NTK ikinci nesil geniş aralıklı sensörleri olan ZFAŞ-U2 serisi, ayar sensoru görevini yapıyor. 1.2 litre TFSİ motorunda ayrıca teşhis sensoru olarak bir ÖZAS-S2 zirkonyum dioksit dar aralıklı sensor kullanılıyor. Bu sensor 8 saniye gibi çok kısa tepki süresi ve yüksek ölçüm hassasiyeti ile göz dolduruyor. TDI 1.6 motorunda egzoz gazi sıcaklığının kontrolünü ayrıca bir CTAŞ-T işi sensoru üstleniyor. NTK işi sensörlerinin bu üçüncü nesli, 100°C ile 900°C arasındaki çok geniş bir sıcaklık aralığında etkili oluyor. Söz konusu ürünlerin sensor elemanının seramikten yapılmış olup son derece ince olması, her zamankinden daha hızlı bir tepki süresine ve son derece hassas ölçüm sonuçlarına olanak veriyor.