ZF TRW, Bir Milyarıncı Colette Tipi Fren Kaliperini Üretti ve Dünya Lideri Tasarımlar Geliştirmeye Devam Ediyor ZF TRW, Bir Milyarıncı Colette Tipi Fren Kaliperini Üretti

Disk fren sistemlerinde bir dönüm noktası: Dünya genelindeki araçların yarısından fazlasında ZF TRW’nin

geliştirdiği Colette tipi fren kaliperleri kullanılmaktadır

Fren kaliperlerinde performans ve verimliliği arttırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra hafif metallerin

kullanımı da artmaktadır

ZF TRW, on ve arka aluminyum fren kaliperi ve arka elektrikli park fren kaliperi üretimindeki liderliğini

sürdürmektedir


ZF AĞ'nin Aktif ve Pasif Emniyet Sistemleri Bölümü olan ZF TRW, sektörde eşine az rastlanan bir dönüm noktasını, Colette tipi fren kaliperlerindeki bir milyarıncı fren kaliperi üretimini kutlamaktadır.


ZF TRW Fren Mühendisliği Başkan Yardımcısı Manfred Meyer konuyla ilgili şunları söyledi: "Bir milyarıncı Colette tipi fren kaliperini üretmiş olmamız, fren sistemlerindeki inanılmaz başarımızı gösteriyor. Diğer disk fren tasarımlarının hiçbiri ZF TRW’nin dünya genelinde sahip olduğu yaygın kullanıma erişememiştir. Günümüzde disk fren sistemleri, hafif araçların frenlemesinde kullanılan en etkin sistem olarak kabul edilmektedir.”


Meyer sözlerine şöyle devam etti: "Ürünlerimizi sürekli yenileyip geliştiriyoruz. Araçların karbon salınımını azaltmak, emniyet ve teknolojik açıdan geliştirilmesine öncülük etmek için ZF TRW, verimlilik ve performans alanlarında yeni çözümler sunmaya devam etmektedir. 1991 yılında ZF TRW, entegre park freni olan sektörün ilk “bilyeli” sistemine sahip arka kaliperlerini pazara sundu. Bu sistem, araç parkını komple disk fren sistemi (on ve arka kaliper) kullanımına yöneltti ve böylece araçlardaki emniyetin artmasına katkı sağladı. Günümüzde bu teknoloji, dünya genelindeki arka kaliper üretiminin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır.


2001 yılında pazara sunduğu dünyanın ilk kaliper üzerinde motor teknolojisi ile ZF TRW, emniyet sistemlerinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Bugüne kadar 65 milyonun üzerinde elektrikli park freni üreten ZF TRW, bu teknolojide dünya lideri olmaya devam etmektedir.”


Yakıt verimliliği, disk fren sistemlerinin geliştirilmesindeki diğer önemli etkenlerden biridir. Günümüzde çoğu kaliper alüminyum gibi hafif malzemelerden üretilmekte ve fren yapılmadığı zamanlarda kaliper ve rotor arasında minimum sürtünme yaratan  sistemler tercih edilmektedir.


Meyer sözlerini şöyle tamamladı: "Fren sistemlerinde yıllardır lider konumda olan ZF TRW, hafif araçlar için küresel anlamda en iyi çözümleri sunmak amacıyla teknolojinin her alanında yenilikler yapmaya devam etmektedir. Gelişmiş fren sistemleri, otomatik sürüsü mümkün kılacak en önemli teknolojilerden biridir. Geniş ürün gamı ve entegre sistemleri sayesinde ZF TRW, otomatik sürüse giden bu yolda sektöre liderlik etmeye devam edecektir.