Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır?
Rot balans araçların ön takım diye de tabir edilen ön düzen parçalarının açisinin ayarlanmasına rot balans ayarı denilmektedir

On takımın yön acısı ayarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu sayede aracınız elinizi bıraktığınızda bile dümdüz bir istikamette gider. Rot balans ayarı ile lastiklerin dengesi de sağlanmış olur.Peki rot balans ayarı kaç km yaptırılmalıdır?
Rot balans ayarının 5-10 bin km’de yaptırılması tavsiye edilir. Eğer aracınız bir yöne doğru çekme yapıyorsa ve uzun yola çıkacaksanız yola çıkmadan önce mutlaka rot balans ayarı yaptırılmalısınız.
Rot balans ayarı nasıl yapılır sorusuna ise rot balans ayarının özel servislerde veya sadece rot balans işiyle uğraşan ehil rot balansçılarda yaptırılabileceğini belirterek başlayalım. Rot balans ayarı ile serviste özel rot balans makineleri ile aracın ayarı kontrol edilerek standartlara göre rot ve balanslar ayarlanır. Bilgisayarlı sistemlerin yanılma payı neredeyse yoktur bu nedenle rot balans ayarı yapan hemen hemen tüm işyerlerinde dijital rot balans makinelerini görmeniz mümkündür. Araçlara önce balans ayarı daha sonra rot ayarı yapılır. Statik ve dinamik makinesinde tekerleklere balans ayarı yapılır ve tekerlekler monte edilir. Söz konusu ayar yapılırken araca boş viteste gaz verilerek tüm verileri kontrol edilir. Rot ayarında ise, on takım elemanları kontrol edilir. Bilgisayarlı makine aparatları ön tekerleklere bağlanır. Değerler fabrika ayarlarına gelene dek ilgili acılar ekrandan ayarlanır ve işlem tamamlanır. Rot balans ayarları bu şekilde tamamlanmış olur.
Rot balansta on düzen acı ve ayarları ise şu şekildedir. Kamber acısı, direksiyon ekseni eğikliği acısı, kaster acısı, toe-in, dönüşlerdeki toe-out. Bu şekilde aracın direksiyonu ile arabanın yürüyen akşamlarında senkronizasyon sağlanmış olur. Rot balans değerleri deyince bu acıların ve ayarların değerleri akla gelmelidir.
Bu ve benzeri ayarların yaptırılmaması ve üzerinde durulmaması aracın ömrünü kısaltır, kazalara sebep olur ve araç sahibinin maddi hasarlara uğramasına yol açabilir. Güvenilir sürüş keyfi için rot balans ayarları mutlaka yaptırılmalıdır.Rot balans bozukluğu, artan hızlarda direksiyon meydana gelen titremeler ve arabanın bir yöne doğru çekmesi ile kolaylıkla herkes tarafından farkedilebilir. Balans ayarı bozukluğunda aracın arka tarafı titrer, rot ayarı bozukluğunda ise yüksek hız ve devirde direksiyonda titreme yaşanır, virajlarda ön tekerleklerden lastik sesi gelir, arka ve on tekerleklerin izleri farklılaşır ve tekerlekler ile direksiyon yönü birbirinden farklı yönleri gösterir. Ayrıca rot balans ayarına ihtiyaç varsa otomobilinizin frenine bastığınız zaman da araç bir tarafa doğru çekme yapar. Rot balans direksiyon titremesi sürücülerin en sık karşılaştığı rot balans ayarı sorunudur.Rot balans ayarı yapılması araç sahipleri için daha güvenli bir sürüş sağladığı gibi yakıt tasarrufu sağlar, amortisör ve diğer on takım/düzen ekipmanlarının da daha uzun süre sağlam bir şekilde kullanılmasını temin eder.14.Mar.2017 12:21:02