Volanlar İçin Montaj Civataları
Çift Kütleli Volan ve Debriyajlı Kompakt Volanların değiştirilmesi durumunda, bu volanlarla kullanılan esneme özellikli, mikro kapsüllü civataların da yenilenmesi gerekmektedir.

Çift Kütleli Volan ve Debriyajlı Kompakt Volanların değiştirilmesi durumunda, bu volanlarla kullanılan esneme özellikli, mikro kapsüllü civataların da yenilenmesi gerekmektedir.
Neden bu civataların yenilenmesi gerekir?


Volanlardaki güçlü ve değişken zorlanmalar sebebiyle montajda özel civataların kullanılması gereklidir. Esnek civatalar veya mikro kapsüllü olarak adlandırılan bu civatalarda, vidali kısmının yaklaşık %90’i kadar bir çapa sahip esnek bir saft mevcuttur.Araç üreticisinin belirlemiş olduğu torkla ( ve bazı durumlarda bir de acı değeriyle) sıkılan civata esner. Oluşan çekme kuvveti volana ve volanın sabitleme mekanizmasına dışarıdan etkiyen kuvvetten daha fazladır.


Özel civatanın kendi esnekliğiyle bu kuvvet büyük ölçüde karşılanabilir. Normal civatalar çok zorlanmasalar bile, esnek olamamaları sebebiyle malzeme yorgunluğuyla bir süre sonra kırılabilirler.Mikro kapsüllü civatalar sızdırmazlık sağlayarak debriyaj bölgesine motordan yağ girmesini de önlerler. Volanın motor tarafındaki civata deliklerinin açık olmaları sebebiyle, sızdırmazlığın sağlanması gereklidir.Ayrıca bu tip civatalarda yüzeye yapışma ve sıkışmayı sağlayan ve başka vida sabitleme yöntemlerine ihtiyacı ortadan kaldıran bir malzemeyle kaplanmışlardır.


Bir kez kullanılmış olan bu tür civatalar tekrar kullanılmamalıdır. Bu tür civatalar sıkılırken büyük ihtimalle koparlar, ayrıca sızdırmazlık ve tutuculuğu sağlayan özellikleri de ortadan kalkmış olur.
Bu sebeplerden dolayı Schaeffler Otomotiv Aftermarket oHG Çift Kütleli Volanlar ve DebriyajlıKompakt Volanlar için gerekli montaj civatalarını da kutu içinde veya ayrı olarak piyasaya sunmaktadır.
Neden tüm Çift Kütleli Volanlarda gerekli montaj civataları mevcut değildir?


Hali hazırda 350 farklı volanı kapsayan ürün gamının önemli bir kısmında volanlar bu civatalarla sunulmaktadır. Ancak bir çok Çift Kütleli Volan‘da araç tipine göre farklı tipte civatalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu civatalar, tüm Çift Kütleli Volanlar’da set içerisinde bulunmasalar dahi, ilgili bilgi ve sipariş kodu mutlaka yer almaktadır.


Schaeffler Otomotiv Aftermarket oHG, bu şekilde montaj için gerekli olan farklı civata kitlerinin de araç tipine göre sipariş edilebilmesini mümkün hale getirmiştir.
Bu konuda daha fazla bilgiyi nerede bulurum?Satışa sunulan tüm Çift Kütleli Volanlar ve Debriyajlı Kompakt Volanlar ile ilgili bilgi, çeşitli dökümanlarımızda (Online kataloglar, RepXpert, Schaeffler Katalog CD’leri, basılı kataloglar gibi) mevcuttur. Ayrıca sipariş edilebilecek olan civata kitlerine ilişkin bilgiler de buralarda bulunabilir.Gerekli sıkma torku değerleri ROTSİS  ' den ve gerekli tamirat bilgileri de www.repxpert.com üzerinden araç tipine göre elde edilebilir.14.Mar.2017 12:29:15