Islık Sesi Motordan Geliyorsa Sebebi Ne Olabilir?
Islık sesi çok fazla devam eden, çok fazla gürültü çıkaran, sizi rahatsız eden ve aracımızda daha önceden duymadığımız bir ses ise bu bir ariza işareti olabilir.

Sürücüler arasında çok yaygın duyduğumuz motordan bir ıslık sesi gelmesi belirli şeylerin işareti olabilir. Özellikle bunu ne zaman yaptığı çok önemlidir.

Yani rölantide çalışırken mi motordan bir ıslık sesi geliyor, yoksa 1. ve 2. vites aralığında hız alırken mi ıslık sesi geliyor, yoksa çok üst devirlerde çok yüksek hızlarda ya da ara hızlanmalarda mı bu ses geliyor? Sesin geldiği yere göre teşhisi koymak çok önemlidir zira bazı araçlarda bu sesin gelmesi son derece doğaldır.
Aracın motorun çalışma prensibinden dolayı ıslık sesinin gelmesi herhangi bir arızaya işaret etmez. Ama sonradan çıkan bir ses ise çok fazla devam eden, çok fazla gürültü çıkaran, sizi rahatsız eden ve aracımızda daha önceden duymadığımız bir ses ise bu bir arıza işareti olabilir. Özellikle Turbolu araçlarda buna sık rastlanır.
Turbonun kendi ötmesi diye tabir edilen bir ıslık sesi vardır. Hatta aracımızda gaza yüklendiğimiz zaman uçak sesine de benzetilir. Burada belirli bir ses seviyesini geçiyorsa, Turbonun da bozulmasına işaret edebilir.
Islık sesinin gelmesi bir çok şeyin göstergesi olabilir. Örneğin TURBO borularının patlaması araçta bir ıslık sesini meydana getirebilir. Ayrıca kayışların ya da fanların sesi de olabilir. Sürücülerin burada teşhisi koyması zor olacağından servise başvurmaları en doğru tercih olacaktır.14.Mar.2017 12:06:32