ESP Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır
İngilizcesi Electronic Stability Program olan sistem nasıl çalışır?


ESP sistemi, İngilizce Electronic Stability Program kelimelerinden baş harflerinden oluşuyor olup, elektronik stabilite programı olarak Türkçe’ye çevrilebilir. ESP’nin temel amacı, aracın savrulmasının önüne geçmektir.


Bu sistem ilk olarak Bosch tarafından üretilmiştir ve 2006 yılında ESP sistemine sahip olan araçların %42 daha az kaza yaptıkları görülmüştür.


Şimdi de nasıl çalıştığına bakalım. ESP sisteminin çalışabilmesi için öncelikle aracın çeşitli yerlerinde bulunan sensörlerden ESP sisteminin beynine bilgilerin gönderilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler; aracın hızı, direksiyonun acısı gibi bilgilerdir. Daha sonra hızlı bir şekilde bu bilgiler ESP sistemi tarafından yorumlanır ve boşa dönen tekerlekler tespit edilir.


Boşa dönen tekerleklere ESP sistemi tarafından kontrollü bir şekilde fren uygulanır ve bu sayede bu tekerleklerin yol tutuşunun arttırılması sağlanır. Daha fazla yola tutunan tekerlekler artık yere güç iletmeye başlarlar. Bu sayede aracın savrulması önlenmiş veya azaltılmış olur. Araç hangi yönde gitmek istiyorsa o yönde gitmeye başlar.14.Mar.2017 12:08:28