Benzin Pompası Nedir, Nasıl Çalışır? Yakıt Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?
Benzin pompası araçlar için kritik parçalardan biridir

Yakıt pompası ya da diğer adıyla benzin pompası yakıtı depodan emerek motora ileten parçadır. Şu hususun da altını çizmekte fayda bulunmaktadır. Benzin pompası benzinli veya LPG’li araçlarda bulunurken dizel araçlarda mazot pompası bulunmaktadır.
Benzin pompaları yakıtı motorda karbüratöre veya enjektörlere iletirken belli bir basınç altında çalışır. Depo ile motor arasında yer alan yakıt pompası veya benzin pompası hareket yeteneğini ekzantırık mili (kam milinden) alır. Yakıt pompası motor çalıştığı sürece devrededir. Son model araçlarda motor sistemlerinde karbüratör yerine enjeksiyonlar kullanılmaktadır. Buna uyumlu olarak, yeni model araçlarda yakıt pompa teknolojisi de değişerek benzin pompaları elektrikli olmuştur. 2000 sonrası araçlarda çok yüksek bir oranda elektrikli benzin pompası kullanılmaktadır. Elektrikli yakıt pompası diğer parçalarda olduğu gibi belirli kalite standartlarında spesifik motor tiplerine göre üretilmektedir. Söz konusu pompaların özellikleri arasında; maksimum ve uzun ömürlü performans, güvenlik, en uygun yakıt beşlemesi, en az gürültü seviyesi yer alır ve gerekli basınçta motora yeterli yakıtı enjeksiyon ile sağlamaktadır. Elektrikli benzin pompaları bu özellikler sayesinde eski tip manuel benzin pompalarına göre daha tasarrufludur.
Çok kısa da pompa tertibatı ve ilgili parçalara ilişkin bilgi verecek olursak;  Pompa tertibatının üzerinde samandıra sistemi ve diğer parçalar bulunmaktadır.
Gelelim en önemli sorulardan birine. Peki, benzin veya yakıt pompası arızası nasıl anlaşılır? Benzin pompası arızasında ne yapmak gerekir?
Aşağıdaki hususlar benzin pompası arızasından meydana gelebilir. Diğer bir açıdan, otomobilinizde aşağıdaki emareler varsa yakıt pompasında arıza olabilir.
Aracınız mars alıyor ancak çalışmıyorsa,

Araç çalışmasına rağmen çok kısa mesafede gazi almıyorsa (boğuluyorsa) ya da tekliyorsa

Araç hareket halindeyken hızlanamıyorsa (atak değilse),

Araç hızlıyken tekleme yapıyorsa,

Benzin azaldığı zaman araç devirlenemiyorsa,

Araç yakıtı aşırı derecede arttıysa,

Yakıt pompasından aşırı ses geliyorsa,


maalesef yüksek olasılıkla benzin pompanızda sorun var demektir. Ayrıca, tüplü araçlarda benzin pompası uzun süre kullanılmadığında depoda da çok az yakıt kaldığında benzin pompası bozulacaktır. Fakat, yeni nesil sıralı LPG sistemli araçlarda bu soruna pek rastlanılmaz.


Şunu da unutmamak gerekir ki benzin pompası arızası varsa bekletilmemeli derhal çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde çok daha büyük sorunlara yol açar. Ayrıca, yakıt pompası arızası ile karşılaşmamak için alınan benzin istasyonu ve benzinin kalitesine dikkat edilmelidir. Bozuk yada içerisinde kıl vs. tortu bulunan benzinler aracınızı benzin pompasının bozulmasına sebebiyet verebilir.
Pekala benzin pompanızda sorun varsa yakıt pompası nasıl tamir edilebilir, benzin pompası ne kadardır gibi sorular aklınıza gelebilir.Benzin pompası fiyatları piyasada araç tipine, aracın modeline ve yılına göre, pompanın markasına göre 100 ile 500 TL arasında değişmektedir. Bosch, Denso ve daha birçok çeşitli marka benzin pompası bulunmaktadır. Ayrıca benzin pompası bazı durumlarda tamir de edilebilmektedir.14.Mar.2017 12:13:58